Jak wybrać właściwą siatkę ogrodzeniową?

By 12 marca 2024Aktualności

Oczywiste jest, że każdy budynek, poza funkcją mieszkalną, służy nam również jako ochrona. Tak samo jest z ogrodzeniem. Zabezpiecza ono naszą posesję przed intruzami, pozwala bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu oraz odgradza nas od innych domostw. Siatki używa się także w ramach dekoracji i dopełnienia naszego ogrodu. To na niej rosnąć mogą pnące się kwiaty oraz rośliny. Niezależnie od tego, czy płot pełni funkcję zabezpieczenia terenu, czy po prostu zdobi ogród, istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o jego montażu. W tym artykule przedstawimy rodzaje siatek ogrodzeniowych, opowiemy, co je wyróżnia oraz omówimy, jak krok po kroku zamontować swoje własne ogrodzenie.

Spis treści

Rodzaje siatek ogrodzeniowych

Dobierając właściwą siatkę, powinieneś zastanowić się nad kilkoma sprawami. Przede wszystkim określ, jak wysokie i grube powinno być Twoje ogrodzenie — te parametry pomogą określić Ci przybliżony koszt tej inwestycji. Kolejnym aspektem powinien być rodzaj siatki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów takich zabezpieczeń. Pierwsza para to siatki ocynkowane lub powlekane. Ocynkowane są tymi najbardziej podstawowymi. Nie występują w różnych kolorach, a jak wskazuje ich nazwa, wykonuje się je z drutów, które posiadają warstwę cynku. Zdecydowaną zaletą ocynkowanej siatki ogrodzeniowej jest jej znacznie większa sztywność, odróżniająca ją od innych modeli ogrodzeń. Dzieje się tak, ponieważ do jej budowy wykorzystuje się grubsze druty. Drugie — powlekane — wykonane są z prętów oblanych równomiernie polichlorkiem winylu PCV. Powłoka ta zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, opadami oraz uszkodzeniami. Dzięki temu ogrodzenie nie koroduje oraz jest w stanie przetrwać przez wiele lat. Występuje także w szerokiej palecie kolorów, dlatego można dopasować je do wyglądu budynku i ogrodu. Ponadto cieńsze druty powodują, że siatka jest lżejsza, a przez to również łatwiejsza w montażu.

Drugim dylematem może być wybór pomiędzy siatką plecioną a zgrzewaną. Pierwszą z nich wykonuje się z drutów, ale ich ogniw nie łączy się na stałe — traci na tym sztywność płotu. Tego typu siatka na ogrodzenie charakteryzuje się trudnym montażem dla jednej osoby, ponieważ naciągniecie jej wymaga dość dużej siły. Podczas zakładania należy ją usztywnić, mocując do słupków, jednakże do prawidłowego ułożenia siatki potrzebne mogą być narzędzia – druty naciągowe oraz pręty napinające. Siatka ogrodzeniowa pleciona jest stosowana głównie do odgrodzenia lub zabezpieczenia terenu niemieszkalnego. To stosunkowo tańsza opcja niż zgrzewana siatka ogrodzeniowa. Tę z kolei produkuje się z drutów zgrzanych ze sobą, a do jej montażu nie są potrzebne dodatkowe sprzęty. Siatka zgrzewana wykazuje dużą stabilność, ponadto z jej założeniem powinna poradzić sobie nawet jedna osoba.

siatka tłoczona

Jak powinien wyglądać montaż ogrodzenia?

Odpowiednia instalacja powinna zawierać kilka istotnych etapów. Zaczynamy od przygotowania, w którym poza odpowiednim uprzątnięciem terenu trzeba ustalić wymiary ogrodzenia. Dzięki temu będzie można w łatwy sposób określić ilość potrzebnych materiałów. Licząc bez podmurówki, siatka na ogrodzenie zazwyczaj ma wysokość około 1,5 metra. Taka wielkość pozwala na zabezpieczenia przed zwierzętami. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej siatki oraz zakup materiałów. Warto wybrać ogrodzenie o wadze, a także sztywności dostosowanej do konkretnych potrzeb. Te parametry określone będą przez wielkość oczek, ale też średnice drutu. Zazwyczaj korzysta się z siatek z oczkami o wymiarach 60 × 60 mm. Ta opcja zapewnia optymalny ciężar i stabilność, dzięki czemu struktura będzie trwała. Prawidłowo wykonane ogrodzenie wymaga również trzech rodzajów słupków – narożnych, pośrednich, a także słupków początkowych.

  • Słupki początkowe – jak wskazuje ich nazwa, używane są na krawędziach, w miejscach, w których zaczyna się i kończy ogrodzenia.
  • Słupki pośrednie – stosuje się je średnio co 2,5 metra w stosunku do słupków narożnych oraz początkowych. Ich główne zadanie to stabilizacja, ale również naciąganie całej konstrukcji.
  • Słupki narożne – montowane są na wszystkich rogach terenu. Na nich utrzymują się łączenia ścian siatki.

Następny etap to osadzenie słupków omawianych powyżej. Jeśli ogrodzenie nie będzie posiadać podmurówki, to należy wkopać podpory na głębokość około 1 metra lub je zabetonować. Warto pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu przed ostatecznym włożeniem słupków. Krokiem kolejnym w przypadku budowania podmurówki lub zalewania podpór betonem będzie czekanie na odpowiednie wyschnięcie konstrukcji. Teraz trzeba zająć się założeniem narzędzi naciągowych, pamiętając o tym, że rozkładanie zawsze należy zaczynać od dołu, a następnie mocować przelotki lub opaski do słupków pośrednich. Ostatnim już krokiem będzie ułożenie siatki ogrodzeniowej. Należy zacząć jej mocowanie oczywiście od słupków początkowych, za pomocą sprzętu naprężającego. Materiał wymaga rozłożenia i przykręcenia pojedynczo do słupków. Montaż jest łatwy, a także szybki, dlatego nie powinien sprawić żadnych problemów, jednakże warto wykonywać go w co najmniej dwie osoby.

Siatka ogrodzeniowa to złożona konstrukcja. Istnieje wiele opcji, zaczynając od różnych typów siatek, z grubszymi albo cieńszymi drutami, z powłoką lub tylko ocynkowane, ale także sztywne o mniejszych oczkach, jak również plecione lub zgrzewane — każdy znajdzie pozycję dla siebie. Przed rozpoczęciem prac oraz zakupem materiałów warto rozeznać się i wybrać parametry odpowiednie do konkretnych potrzeb. Jeżeli jednak przegląd możliwości nie pomógł w podjęciu decyzji, dobrze będzie zwrócić się o poradę do specjalisty. Prawidłowo zbudowane ogrodzenie, z dobrze dobraną siatką, to podstawa stabilnego zabezpieczenia Twojej posesji!

Leave a Reply