Schody z kraty pomostowej – zastosowania

By 12 czerwca 2024Aktualności
Schody z kraty pomostowej

Schody z kratownicy metalowej to funkcjonalne rozwiązanie, zyskujące coraz większą popularność zarówno w przestrzeniach przemysłowych, jak i w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. W naszym blogu przyjrzymy się bliżej temu wyjątkowemu rodzajowi schodów, omówimy unikalne cechy tej konstrukcji, jej liczne zalety oraz szerokie spektrum zastosowań. Wprowadzimy Cię w świat schodów z kratownicy metalowej, które nie tylko zachwycają swoją estetyką, ale również oferują niezrównaną trwałość, bezpieczeństwo i wszechstronność.

Spis treści

Metalowe kratownice na schody

Schody z kratownicy charakteryzują się solidną konstrukcją i wysoką funkcjonalnością, co sprawia, że są idealnym wyborem w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Wykonane z wytrzymałej stali nierdzewnej, zapewniają wyjątkową odporność na korozję, która jest kluczowa w warunkach przemysłowych lub zewnętrznych. Dzięki specyficznej budowie metalowe kratownice gwarantują również bezpieczeństwo użytkowników pod względem poślizgnięć. Ponadto ich otwarta struktura umożliwia swobodny przepływ powietrza oraz wody, zapobiegając przy tym gromadzeniu się wilgoci bądź zanieczyszczeń. Modularna budowa schodów z kraty pomostowej pozwala na łatwą instalację, a także elastyczność w dostosowaniu do różnych wymiarów i układów przestrzennych.

Schody z kraty pomostowej w przemyśle

Schody z kraty pomostowej najczęściej spotykane są w środowisku przemysłowym, takim jak fabryki, magazyny czy hale produkcyjne. Ich popularność w tych miejscach wynika z praktycznych zalet, które posiadają. Dzięki swojej konstrukcji zajmują one mniej przestrzeni, co pozwala na jej efektywne wykorzystanie. Są również dużo prostsze w konserwacji od tradycyjnych schodów z żelbetu bądź drewna. Ponadto stopnie z kraty nie wymagają dużych nakładów finansowych.

Schody z kratownicy w miejscach publicznych

Stopnie pomostowe znajdują również zastosowanie w przestrzeniach publicznych – zazwyczaj w formie schodów ewakuacyjnych. Mobilne parki rozrywki wykorzystują je do wielu konstrukcji, ponieważ kraty schodowe są lekkie oraz łatwe w transporcie. Ponadto świetnie nadadzą się do zastąpienia tradycyjnych stopni podczas remontu budynku.

Stopnie pomostowe jako alternatywa dla żelbetu i drewna

Schody z kratownicy stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych stopni drewnianych lub betonowych z kilku powodów. Po pierwsze są one zazwyczaj tańsze, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w porównaniu z ich niemetalowymi odpowiednikami. Takie ekonomiczne rozwiązanie liczy się zwłaszcza w dużych budynkach przemysłowych. Stopnie z kraty pomostowej montuje się szybko i łatwo, co pozwala na znaczne skrócenie czasu realizacji projektu oraz redukcję kosztów pracy.

Wreszcie schody z kratownicy nie są rozwiązaniem permanentnym – bez problemu je zdemontujesz lub wymienisz. Ponadto po rozłożeniu metalowe kraty mogą posłużyć jako tymczasowe podłoże na rozkopanym bądź piaszczystym terenie. Wiele osób tworzy z nich także wycieraczki przed wejściem do budynku.

Metalowe kratownice

Kratownica schodowa jako element wystroju

Estetyczny, industrialny wygląd stopni z kraty doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne oraz wnętrzarskie, dodając budynkom i pomieszczeniom charakteru. Świetnym przykładem jest styl loftowy, gdzie elementy metalowe stanowią jego cechę wyróżniającą. Dzięki swojej surowej estetyce schody z kratownicy można ozdobić praktycznie w dowolny sposób, np. oświetleniem LED bądź sztucznym bluszczem. Oczywiście nie zawsze będą dobrym wyborem – niektórych bardzo irytuje dźwięk podczas ich użytkowania, a osobom chodzących w szpilkach obcas może utknąć w drobnych otworach. Dlatego decydując się na schody z kraty pomostowej, musisz zawsze pamiętać o ich użytkownikach.

Jak dbać o stopnie pomostowe?

Utrzymanie stopni pomostowych w czystości wcale nie jest wymagającym zadaniem – wystarczy użyć zwykłych detergentów. Większe zabrudzenia można usuwać myjką ciśnieniową, jednakże nie należy kierować strumienia wody bezpośrednio na elementy mocujące, aby nie osłabić konstrukcji schodów. Jeśli chodzi o samo korzystanie ze schodów, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że każda struktura ma swoje dopuszczalne obciążenie, którego nie wolno przekroczyć. Warto też regularnie sprawdzać, czy stopnie są w jakimś miejscu uszkodzone.

Schody z kraty pomostowej stanowią praktyczne rozwiązanie nie tylko dla osób dysponujących mniejszym budżetem, ale również dla tych, którym zależy na szybkim montażu. Niekiedy do tych grup należą właściciele nowo wybudowanych domów. Co prawda szybko zazwyczaj z nich rezygnują na poczet bardziej okazałych schodów z drewna lub betonu, jednakże nie stanowią one stratnej inwestycji. Stopnie z kratownicy można bowiem bez problemu odsprzedać, a kupców jest wiele. Nieważne więc, czy szukasz idealnej konstrukcji na stałe, czy też tylko na krótki okres, schody pomostowe z pewnością będą dobrym wyborem.

Leave a Reply