Kratownice schodowe są konstrukcjami prętowymi, których (jak sama nazwa wskazuje) używa się do budowy schodów, umieszczanych na zewnątrz bądź wewnątrz budynku. Znajdują zastosowanie zarówno w użytku publicznym, jak i budownictwie. Wytrzymałość, stabilność, a także antypoślizgowa powierzchnia przekładają się na wysokie bezpieczeństwo korzystania z tej konstrukcji. Kraty schodowe są więc niezwykle przydatne w wielu miejscach, nawet tych o dużym natężeniu ruchu.

Stopnie pomostowe najwyższej jakości – surowce i sposób wykonania

W naszej ofercie znalazły się przede wszystkim kraty WEMA, znane też jako pomostowe. Jest to wariant schodów cieszący się uznaniem w branży. Stopnie z kraty tworzy się przy pomocy połączonych przegubowo prętów. Podstawowe elementy to pasy górne oraz dolne, a także te skratowane w postaci słupków i krzyżulców.

Z czego wykonuje się kraty schodowe?

  • Stal – kratownice ze stali konstrukcyjnej są popularnym rozwiązaniem. Zazwyczaj każdy stopień schodowy jest dodatkowo ocynkowany, aby zapobiegać korozji.
  • Aluminium – wykonane z niego produkty są lekkie, przy tym jednak wytrzymałe. Kraty na schody tego typu stosuje się do konstrukcji tymczasowych lub przenośnych.

Schody z kratownicy o szerokim zastosowaniu

Kraty WEMA posiadają wiele zastosowań, dzięki którym są chętnie wybierane. Używa się ich jako kratownic schodowych, składających się z większej ilości stopni, ale też podestowych, z mniejszej. Pierwszy z tych wariantów może być stałym elementem budynku, podczas kiedy drugi przyda się np. do budowy konstrukcji tymczasowych. Gdzie najczęściej wykorzystuje się tego typu stopnie?

  • Schody zewnętrzne – stopnie z kraty WEMA (pomostowe) dobrze sprawdzają się do wykorzystania na zewnątrz, np. w budynkach przemysłowych, magazynach czy halach produkcyjnych. Niezależnie, czy mowa o stopniach schodowych, czy podestowych, do wykorzystania zewnętrznego warto zainwestować we wspomniane już modele ocynkowane, w celu ochrony przed negatywnymi rezultatami wystawienia na warunki atmosferyczne.
  • Schody wewnętrzne – stopnie metalowe bądź z innego surowca wykorzystane w aranżacji wnętrz są bardzo efektowną dekoracją. Krata na podesty czy schody prezentuje się nietuzinkowo, łącząc walory estetyczne z funkcjonalnością.
  • Konstrukcje tymczasowe – lekkie kratownice aluminiowe stosowane są na schody, oprócz zastosowania w budownictwie mogą być wykorzystywane jako element składanej sceny podczas koncertów czy eventów. Podesty z kraty WEMA to proste i skuteczne rozwiązanie, gdy stopnie potrzebne są na krótszy czas.
  • Obiekty specjalne – tego typu produkt może być także zastosowany jako schody w bardziej nietypowych przypadkach. Np. na wybiegach dla zwierząt w zoo konieczna jest duża wytrzymałość stopni schodowych – warianty wykonane z kraty pomostowej doskonale się do tego nadają.

Zalety stopni z kraty WEMA

Krata na schody czy podest posiada wiele cech, przemawiających na swoją korzyść. Dużo osób wybiera ją z uwagi na to, że jest po prostu sprawdzona i daje gwarancję wytrzymałości, a jej zastosowanie jest wszechstronne. Co jeszcze ją wyróżnia?

  • Mimo relatywnie niedużej masy własnej podesty i schody metalowe z kratownicy są w stanie wytrzymać duży ciężar, co jest szczególnie korzystne przy pracach konstrukcyjnych.
  • Stopnie z kraty pomostowej są łatwe w montażu oraz demontażu, co daje im dużą mobilność. Podest można przenosić bez większego problemu, co stanowi znaczne ułatwienie dla przedstawicieli wielu zawodów, m.in. budowlańców czy organizatorów eventów. Będą także przydatne podczas domowych remontów, przeprowadzanych samodzielnie.
  • Kratownica schodowa posiada estetyczny, przemysłowy design.
  • Stopnie z kraty od firmy WEMA dostępne w naszej ofercie posiadają różne wymiary, co ułatwia tworzenie dowolnych konfiguracji oraz rozmiarów schodów.